Budżet przeznaczony na urządzenie sypialni może znacznie różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Zastanawiasz się, ile kosztuje łóżko? Skorzystaj z naszych podpowiedzi, aby dowiedzieć się, co wpływa ceny łóżek i ile pieniędzy przeznaczyć na zakup wysokiej jakości łóżka. Sprawdź i dowiedz się więcej!
Sprawdź również: Ceny materacy – ile kosztuje dobry materac?
Dowiedz się więcej: Jakie łóżko do sypialni wybrać?
Cena łóżka – od czego zależy?
Cena łóżka do sypialni jest uzależniona od wielu różnych czynników. Wśród najważniejszych można wymienić takie jak:
– materiał, z którego mebel do spania jest wykonany – cena łóżka przeważnie idzie w parze z jakością. Jeśli zdecydujemy się na wysokogatunkowe surowce, które sprawią, że łóżko posłuży długie lata, z reguły zapłacimy więcej. Przykładowo, koszt zakupu łóżka z litego drewna jest znacznie wyższy niż koszt łóżka płytowego.
Poszczególne gatunki drewna też różnią się między sobą trwałością i innymi właściwościami, np. drewno dębowe jest znacznie bardziej twarde i wytrzymałe niż drewno sosnowe, ale jednocześnie droższe – czasem nawet kilkakrotnie. Kupując jednak solidny, wysokiej jakości droższy mebel, możemy w efekcie zaoszczędzić, gdyż z pewnością nie będzie konieczności częstej wymiany, co może mieć miejsce w przypadku taniego niskogatunkowego modelu.
Dowiedz się więcej: Jakie drewno na łóżko wybrać?
– wielkość łóżka – rozmiar zawsze w pewnym stopniu wpływa na cenę. Wyprodukowanie większego łóżka wiąże się z większym zużyciem surowców. Duże łóżko typu king-size będzie droższe niż standardowej wielkości łóżko podwójne, a to z kolei będzie droższe od łóżka jednoosobowego.
Więcej na: Wymiary łóżka do sypialni — jaki rozmiar łóżka wybrać?
– design – to ile kosztuje łóżko do sypialni, może być uzależnione również od jego projektu i stylu. Bardziej zaawansowane modele z unikalnymi detalami, takie jak rzeźbione łóżka z drewna lub metalowe łóżka z misternymi wzorami, mogą kosztować więcej niż modele cechujące się minimalistycznym wzornictwem.
– marka łóżka – jak w przypadku wszystkich produktów, czasem bywa tak, że bardziej znane i prestiżowe marki mają wyższe ceny. To oczywiście nie jest regułą, aczkolwiek warto wziąć pod uwagę, czy oferowany przez daną markę asortyment rzeczywiście odznacza się adekwatnością ceny do rzeczywistej wartości.
– dodatkowe funkcje – niektóre modele łóżek mogą być wyposażone w elementy, które zwiększają ich funkcjonalność, np. pojemniki na pościel, oświetlenie LED, regulacja zagłówka. Takie dodatkowe udogodnienia również wpływają na cenę.
– kraj pochodzenia – w zależności od kosztów produkcji podobne łóżka wykonane w różnych krajach mogą różnić się między sobą cenowo.
Łóżko Quaddro Caro New Design tapicerowane | Łóżko Modern New Design tapicerowane |
Ile kosztuje łóżko?
Ponieważ na ceny łóżek wpływa wiele czynników, są one bardzo zróżnicowane. Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, już za mniej niż tysiąc złotych możemy kupić podstawowy mebel do sypialni. Jeśli możemy pozwolić sobie na większą swobodę w zakresie wydatków, z pewnością warto zainwestować w jakość. W końcu sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu, dlatego ważne, aby wyposażyć ją komfortowo i estetycznie.
Ceny łóżek tapicerowanych
Łóżka tapicerowane są chętnie wybierane przez osoby, którym zależy na miękkim wezgłowiu, o które wygodnie można się oprzeć, np. podczas czytania książki przed snem, albo przez tych, którym taki model pasuje do wystroju sypialni.
Mogą one kosztować od około tysiąca złotych za łóżko jednoosobowe do kilku tysięcy złotych za łóżko podwójne. Przeciętnie trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie mniej więcej 1500-2500 złotych. Za taką kwotę można kupić całkiem dobrej jakości podstawowe łóżko tapicerowane. Przy wyborze łóżka tapicerowanego z dodatkowym pojemnikiem na pościel i tkaniną z grupy tkanin premium, łóżka tego rodzaju mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Sprawdź również: Jak wybrać łóżko tapicerowane?
Łóżko Parma Comforteo tapicerowane | Łóżko Davos Comforteo tapicerowane |
Ceny łóżek drewnianych
Łóżka drewniane są preferowane przez osoby ceniące sobie rozwiązania ekologiczne albo tych, którzy chcą urządzić sypialnię w stylu, w którym drewno odgrywa ważną rolę, np. w stylu rustykalnym lub skandynawskim. Są też propozycją odpowiednią dla alergików ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości.
Ceny łóżek drewnianych zaczynają się już od kilkuset złotych za modele o prostej konstrukcji zrobione z tańszego drewna sosnowego. Jednak za solidne meble z drewna dębowego, słynącego ze swej ogromnej wytrzymałości, trzeba już zapłacić kilka tysięcy złotych.
Sprawdź również: Łóżko tapicerowane czy drewniane – które wybrać?
Łóżko Bergamo Plus Ekodom drewniane | Łóżko Bergen Plus Ekodom drewniane |
Ceny łóżek kontynentalnych
Łóżka kontynentalne to szczególny rodzaj łóżek. Od klasycznych łóżek ramowych różnią się konstrukcją. Podczas gdy te pierwsze zbudowane są z ramy, której na dnie instaluje się stelaż, a na nim kładzie materac, łóżka kontynentalne zbudowane są ze skrzyni wypełnionej sprężynami bonellowymi, na wierzchu której umieszcza się materac. Są one wysokie i dość masywne. Cieszą się uznaniem tych, którzy doceniają wysoki poziom komfortu i luksusowy wygląd sypialni, jednak ze względu na swoją budowę są droższe.
Łóżka kontynentalne kosztują zdecydowanie najwięcej w porównaniu do innych rodzajów łóżek. Zakup takiego łóżka to koszt mniej więcej 3000-4000 złotych.
Więcej na: Co to jest łóżko kontynentalne?
Łóżko Hygge Ekodom kontynentalne | Łóżko Rocco Bed Design kontynentalne |
Ceny łóżek piętrowych
Łóżka piętrowe to znakomity wybór do pokoju rodzeństwa. Gdy metraż jest ograniczony, takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Dzieciom natomiast z pewnością spodoba się wspinanie po drabince i spanie na górze. Ile kosztuje łóżko piętrowe? Za najpopularniejszy rodzaj, czyli łóżko z drewna sosnowego z reguły zapłacimy około 1500-2500 złotych.
Łóżko piętrowe Jan Tartak Meble drewniane | Łóżko piętrowe Leo F50 Tartak Meble drewniane |
Warto również pamiętać, że ceny podane przez producentów zazwyczaj dotyczą samego łóżka. W wielu przypadkach dodatkowo należy dokupić stelaż i materac. To właśnie one w najwyższym stopniu wpływają na komfortowy i zdrowy sen!