Sypialnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Tam rozpoczynamy i kończymy każdy dzień. Ważne więc jest, jaki ma charakter i styl. O wyglądzie i nastroju sypialni decyduje kolorystyka, dostęp światła dziennego, rozmieszczenie drzwi oraz okien, jak również dobranie odpowiednich mebli. Jednym z głównych elementów wyposażenia sypialni jest oczywiście łóżko. Jeśli chcemy, aby nasza sypialnia była przytulna, warto zastanowić się na zakupem łóżka tapicerowanego, czyli wykonanego z tkaniny, skóry lub ekoskóry. Jak wybrać łóżko tapicerowane? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Czytaj też: Jakie łóżko do sypialni wybrać?
Sprawdź również: Skrzypiące łóżko, jak sobie z tym poradzić?
Wejdź na: Wysokość łóżka z materacem – jaka jest optymalna?
Jakie wymiary łóżka tapicerowanego?
Wybór łóżka należy rozpocząć od jego wymiaru. Gdy nasza sypialnia ma duży metraż, możemy zdecydować się na dowolny rozmiar łóżka, gdyż nic nas nie ogranicza. W sytuacji jednak kiedy nasza wymarzona sypialnia jest mniejszych rozmiarów, nie możemy sobie pozwolić na zakup wielkiego łoża, musimy uważać na każdy centymetr powierzchni sypialni.
Decydując się na łóżko, zazwyczaj podaje się rozmiar wewnętrzny i zewnętrzny łóżka. Co to dokładnie oznacza?
– Wymiar wewnętrzny to wymiar powierzchni spania, czyli materaca, określany w dwóch parametrach – szerokości oraz długości.
– Wymiar zewnętrzny to całkowity wymiar łóżka – jego szerokość, długość oraz wysokość.
Czytaj też: Łóżko do małej sypialni – jakie wybrać?
Wysokość wezgłowia w łóżkach tapicerowanych!
W sytuacji, kiedy nasza sypialnia znajduje się na poddaszu, warto zwrócić uwagę na wysokość wezgłowia, czyli oparcia łóżka i dostosować ją do wysokości ścianki kolankowej. Podobnie, jeśli planujemy ustawić mebel np. pod oknem. Szerokość oraz długość łóżka warunkuje nam grubość ramy, czyli boków łóżka. Standardowo najcieńsze boki to około 4-5 cm z każdej strony, a więc łóżko zajmie nam 8-10 cm więcej niż wymiar naszego materaca.
Zdarza się, że sypialnia jest bardzo mała – warto wtedy rozważyć łóżko typu kontynentalnego, gdzie tapicerowana podstawa łóżka ma dokładnie taki sam wymiar jak wymiar materaca, zaoszczędzimy wtedy przestrzeń, zwiększając maksymalnie powierzchnię spania. Świetnie sprawdzi się wtedy system SMART z zawieszanym nad materacem zagłówkiem. Bez względu na to, czy wybierzemy łóżko ramowe, czy kontynentalne, warto rozważyć wyposażenie każdego łóżka w dodatkowy schowek, jakim jest pojemnik, w którym można przechowywać zapasową pościel na wypadek odwiedzin przez gości.
Przeczytaj także: Wymiary łóżka do sypialni — jaki rozmiar łóżka wybrać?
Styl sypialni, a rodzaj łóżka!
Rozmiar łóżka to dopiero pierwszy z wielu wyborów, jaki nas czeka. Dobierając łóżko, warto zastanowić się nad stylem naszego mieszkania – szeroki wachlarz łóżek tapicerowanych pozwala nam dobrać model odpowiadający charakterowi naszej sypialni. Możemy wybrać łóżka w stylu glamour, nowoczesnym, klasycznym, designerskim, industrialnym lub postawić na wygodę i wybrać łóżko z regulowanymi, ruchomymi oparciami. Jest to idealne rozwiązanie, gdy lubimy w łóżku czytać książkę lub oglądać telewizję.
Sprawdź: Jakie szafki nocne do łóżka tapicerowanego wybrać?
Rodzaj tkaniny obiciowej!
Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem naszego łóżka jest materiał, z którego będzie wykonane. Wybierając łóżko tapicerowane, obawiamy się trwałości i narażenia na trudne do usunięcia zabrudzenia. Do wyboru mamy jednak tkaniny o dużej odporności na ścieranie, łatwo czyszczące, hydrofobowe i przyjazne zwierzętom. Włókna tkanin łatwo czyszczących pokrywane są na etapie produkcji specjalnymi molekułami, chroniącymi przed wnikaniem zabrudzeń w jej wnętrze, dzięki czemu większość plam usuniemy za pomocą wody, plamy atramentowe np. z długopisu, ołówka czy flamastrów usuniemy ze skór ekologicznych za pomocą szkolnej gumki lub w przypadku bardziej uciążliwych plam przy pomocy alkoholu etylowego.
Właściwości hydrofobowe utrudniają wchłanianie rozlanych płynów w głąb tkaniny, rozlany płyn zbiera się na jej powierzchni w postaci kropli łatwych do usunięcia. Wśród wielbicieli psów i kotów z pewnością sprawdzą się tkaniny przyjazne zwierzętom. Są to produkty odporne na zaciągnięcia pod wpływem drapania, jak również wytrzymalsze i łatwiejsze w czyszczeniu. Skóry oraz ekoskóry będą świetnym wyborem dla alergików na roztocza kurzu domowego, można je czyścić na mokro wilgotną ściereczką.
Kolor tkaniny obiciowej!
Poza właściwością tkaniny, ważny jest również jej kolor, ten wybór zależy już tylko od naszej wyobraźni. Warto jednak pamiętać, że pewne kolory mogą optycznie powiększać (jasne kolory) lub zmniejszać (ciemne kolory) sypialnie. Mogą również wpływać na nasz nastrój – odcienie szarości, beżów, fioletów i granatów działają relaksująco. Natomiast intensywne odcienie zieleni, żółci, pomarańczy czy czerwieni działają mocno energetycznie. Więcej o kolorach w sypialni w naszym w poprzednim artykule: Jaki kolor do sypialni wybrać?
Zadbajmy o atmosferę sypialni, wybierając łóżko tapicerowane — aksamity i welury dodadzą przyjemnego charakteru naszemu wnętrzu i ocieplą wnętrze. Kto nie chciałby obudzić się w miękkim i przyjemnym w dotyku łóżku?