Drewno to materiał, który ma liczne zalety i z tego powodu jest tak często wykorzystywany w budownictwie, architekturze ogrodowej, meblarstwie, rzemiośle i wielu innych obszarach. Gatunków drewna jest bardzo dużo, różnią się one cechami i każde sprawdza się lepiej w innym zastosowaniu. Jakie drewno na łóżko będzie odpowiednie? Drewno bukowe czy sosnowe? Dębowe czy olchowe? Tego typu pytania z pewnością pojawią się, jeśli chcesz dokonać świadomego wyboru. Producenci wykorzystują wiele odmian drewna, stąd przed zakupem łóżka warto zapoznać się z ich właściwościami. Sprawdź, czy drewniane łóżko to dobry pomysł, jakie rodzaje drewna na łóżko są najpowszechniejsze i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego gatunku. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Sprawdź również: Jakie łóżko do sypialni wybrać?
Dowiedz się więcej: Jakie są rodzaje łóżek do sypialni?
Przeczytaj: Ceny łóżek – ile kosztuje łóżko?
Dlaczego warto wybrać łóżko z drewna?
Kupując łóżko do sypialni, zazwyczaj rozważamy wybór pomiędzy łóżkiem drewnianym i tapicerowanym. Każde z tych rozwiązań ma swoje atuty, a wybranie określonego rodzaju mebla powinno być podyktowane własnymi potrzebami i stylem aranżacji. Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto postawić na solidne łóżko drewniane.
Po pierwsze dlatego, że drewno nadaje wnętrzu przytulności. W ten sposób stworzymy atmosferę, która wywołuje uczucie ciepła, wygody i bezpieczeństwa. W takiej sypialni można poczuć się swobodnie, przyjemnie zrelaksować i odpocząć. Po drugie, jest to materiał ekologiczny, co doceni każdy, kto kocha bliskość przyrody.
Pochodzący z otaczającego nas świata surowiec stworzy namiastkę przebywania na łonie natury. Wpływa korzystnie na nasze samopoczucie psychiczne, ale też zdrowie fizyczne, o ile do zabezpieczenia i wykończenia drewna zostały użyte bezpieczne lakiery, oleje czy bejce.
Sprawdź również: Przytulna sypialnia – jak urządzić?
Łóżko Boden Ekodom drewniane | Łóżko Bergen Plus Ekodom drewniane |
Drewno jest również łatwe w utrzymaniu w czystości. Wystarczy przetrzeć je zwilżoną ściereczką, aby skutecznie pozbyć się kurzu, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku osób zmagających się z alergią. W przeciwieństwie do tapicerki umożliwia także bezproblemowe usunięcie ewentualnych zabrudzeń. Na koniec nie można zapomnieć o trwałości tego materiału.
Drewno gwarantuje nie tylko solidną konstrukcję łóżka, ale jest też odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu łóżko posłuży długie lata, nie tracąc swojej funkcjonalności i walorów estetycznych.
Drewniane łóżka warto też wybrać ze względu na styl wnętrza, w którym planujemy urządzić sypialnię. Jeśli marzy nam się, wystrój sypialni w stylu rustykalnym, skandynawskim, kolonialnym, etno, boho, prowansalskim czy shabby chic, drewno będzie strzałem w dziesiątkę. Choć każdy z wymienionych trendów jest zupełnie inny, w każdym drewno odgrywa ważną rolę. Wszędzie tam, gdzie znaczenie ma nawiązanie do tradycji lub natury, drewno spisze się znakomicie.
Przeczytaj: Wymiary łóżka do sypialni — jaki rozmiar łóżka wybrać?
Jakie rodzaje drewna wykorzystywane są do produkcji łóżek?
W branży meblarskiej wykorzystywane są różne gatunki drewna, zarówno dobrze nam znane rodzime odmiany, jak i te egzotyczne. Różnią się one między sobą wyglądem i właściwościami. Decydując się na konkretny rodzaj drewna, trzeba mieć to na uwadze. Najpopularniejsze rodzaje drewna wykorzystywane w produkcji łóżek to drewno dębowe, bukowe i sosnowe.
Drewno dębowe – to ciężkie, twarde i wyjątkowo wytrzymałe drewno. Jest odporne nie tylko na czynniki mechaniczne, ale również na wilgoć. Choć ma wysoką cenę, inwestując w wykonane z niego łóżko, zyskujemy pewność, że mebel posłuży naprawdę długo, nawet kolejnym pokoleniom. Jego szlachetna złocista barwa nada wnętrzom wyjątkowej elegancji. Urok tkwi również w wyraźnie zaznaczonym rysunku słojów.
Łóżko Alto Tartak Meble drewniane | Łóżko Verona Tartak Meble drewniane |
Drewno bukowe – bardzo popularne, nieco lżejsze i mniej twarde niż dąb, ciągle jednak bardzo wytrzymałe. Jest elastyczne i bardziej podatne na obróbkę, więc łóżko może zyskać ciekawsze kształty. Cechuje się dobrą przepuszczalnością powietrza. Jest jasne, ma lekko różową lub żółtą barwę.
Drewno sosnowe – jest miękkie i w porównaniu do wymienionych wcześniej najmniej wytrzymałe. Za to wykonane z niego meble są znacznie tańsze. Sosna ma bardzo dekoracyjny wygląd: jasny żółtawy kolor i ciemne słoje. Jej barwa może się jednak nieco zmienić. Z czasem drewno delikatnie ciemnieje pod wpływem ekspozycji na światło.
Obok wymienionych gatunków drewna często wykorzystuje się drewno olchy, brzozy, orzecha. Bez względu na to, jaki rodzaj drewna wybierzemy na łóżko, zawsze możemy liczyć na mebel o unikalnym wyglądzie, bo każdy kawałek drewna jest inny.
Sprawdź również: Łóżko tapicerowane czy drewniane – które wybrać?
Jakie drewno na łóżko wybrać?
Zastanawiając się, z jakiego rodzaju drewna łóżko ma być zrobione, trzeba uwzględnić szereg różnych czynników. Przede wszystkim trwałość. Jeśli urządzamy sypialnię na lata, lepiej wybrać solidne, wytrzymałe drewno, np. dębowe, a jeśli chcemy wyposażyć pokoik malucha, w którym za jakiś czas trzeba będzie wymienić meble, spokojnie możemy zdecydować się na lekkie łóżko sosnowe.
Mebel musi też odpowiadać indywidualnym preferencjom estetycznym oraz pasować do całości wystroju. Aby aranżacja była harmonijna, trzeba wziąć pod uwagę, z jakiego drewna są zrobione inne drewniane sprzęty oraz podłoga. Należy unikać łączenia zbyt wielu różnych rodzajów drewna.
Pamiętać musimy również o spójności kolorystycznej. Nie powinno się łączyć ciepłych odcieni drewna z zimnymi. Dobrze, jeśli wszystkie elementy drewniane będą utrzymane w podobnej tonacji. Jednak czasem przemyślane, umiejętne zestawienie kontrastów pozwoli uzyskać bardzo ciekawy efekt. Wziąć pod uwagę trzeba również posiadany budżet. Poszczególne gatunki drewna znacząco różnią się cenami. Łóżko dębowe może być nawet 10-krotnie droższe niż łóżko sosnowe.