Budowa materaca
Wiele osób bagatelizuje znaczenie dobrze dobranego materaca, a tylko taki zapewni nam komfortowy i zdrowy sen. Każdy materac zbudowany jest z dwóch zasadniczych elementów: wkładu i pokrowca. Ta bardziej wewnętrza warstwa, czyli wkład decyduje przede wszystkim o wygodzie, jakości podparcia kręgosłupa i dostosowywania się do jego naturalnych krzywizn. To podstawowa część i stanowi o cenie, a jej zużycie jest równoznaczne ze zużyciem całego materaca. Nie oznacza to, że nie powinniśmy przywiązywać wagi do wyboru pokrowca. Stanowi on zewnętrzną warstwę materaca i ma bezpośredni kontakt ze skórą. Do produkcji pokrowców na materace wykorzystywane są coraz nowsze zdobycze nauki w przemyśle włókienniczym. Nowatorskie tkaniny wyglądają nie tylko bardzo estetycznie, ale też spełniają wiele pożytecznych funkcji. Są to mianowicie modele antyalergiczne, antyelektrostatycznie, ogniotrwałe, zapewniające komfort odpoczynku i zapobiegające brudzeniu się. Ze względu na zdrowe użytkowanie pokrowiec powinien być zdejmowany i nadawać się do prania, lub wymiany. Taka opcja nie tylko przedłuża żywotność materaca. Dwa razy w ciągu miesiąca w sposób niezauważalny dla ludzkiego oka nasza skóra się regeneruje. To nie jedyny proces jaki zachodzi podczas snu. Mimo, że często tego nie zauważamy, pocimy się. Jedna noc to około pół litra potu, a w przeliczeniu na rok 180 litrów. Pamiętając o tym, powinniśmy zwrócić uwagę, aby zarówno wkład, jak i pokrowiec zapewniał nie tylko ortopedyczne podparcie, ale też wysoką higienę snu, chroniąc przed roztoczami, bakteriami i kurzem, oraz grzybami.
Ze względu na typ wkładu, materace możemy podzielić na:
- sprężynowe (sprężyny kieszeniowe, bonellowe);
- piankowe (lateksowe, termoelastyczne, wysokoelastyczne, poliuretanowe);
- pozostałe.
Poniżej przygotowaliśmy krótką charakteryzację każdej z wymienionych grup.
Materace Sprężynowe
Materac sprężynowy to taki, który zbudowany jest ze sprężyn obłożonych warstwami oddzielającymi je od ciała. Najtańsze w tej grupie, o podstawowej konstrukcji materace to modele bonellowe. Grupa ta wyróżnia się wytrzymałością oraz odpornością na większe obciążenia, ale wadą tej konstrukcji jest jednolity system uginający się na dużym obszarze pod wpływem nacisku. Dzieje się tak dlatego, że pojedyncze sprężyny, o dużej średnicy zwoju, są ze sobą w wielu miejscach połączone. Taka struktura nie zapewnia dobrego dostosowania do budowy anatomicznej ciała i dość głośno „pracuje”. Z tych m.in. względów materace bonellowe odchodzą powoli do lamusa.
Materace kieszonkowe zbudowane są ze sprężyn o mniejszej średnicy zwoju, z których każda umieszczona jest w oddzielnej, wykonanej z tkaniny kieszonce. Sprężyny łączą się ze sobą tylko w punktach styczności. Układ ten powoduje ich niezależną pracę, a struktura materaca pozwala na idealne dopasowanie się do naturalnego kształtu ciała. Im mniejsza średnica zwoju sprężyn tym stabilniejsze podparcie kręgosłupa, a co za tym idzie wyższa cena materaca. Najmniejszą średnicę sprężyn posiadają wkłady typu ”multi pocket” – około 1000 sprężyn w materacu o rozmiarze 100/200. Materac kieszeniowy jest idealny również dla par, gdyż ruchy jednej osoby nie są odczuwalne dla drugiej, a materac ugina się tylko w miejscu ucisku.
Oparty na sprężynie wkład obłożony jest zewnętrznymi warstwami izolującymi ciało od sprężyn, tj. przekładki oraz siatki tapicerskie, które pełnią rolę ochronną dla pozostałych warstw materaca. Najbardziej zewnętrzną warstwę wkładu stanowią w tego typu materacach pianki lateksowe lub/i poliuretanowe. Dodatkowo niektóre modele są zaopatrzone w warstwy utwardzające tj. kokos, trawa morska. Takie rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w przypadku materacy dla osób z nadwagą lub preferujących bardzo twarde podłoże do spania. Utwardzające przekładki utrudniają materacowi elastyczną pracę i idealne dopasowanie się do kształtu ciała.
Wybrane materace kieszonkowe:
Materac Original Multi Pan Materac to siedmiostrefowy materac na gęstej sprężynie woreczkowej typu MultiPocket, obłożony z jednej strony lateksem, z drugiej grubą warstwą pianki wysokoelastycznej w higienicznym pokrowcu do prania Probiotic. Materac Tango Hilding powstały z połączenia pianki lateksowej, wysokoelastycznej oraz sprężyn kieszeniowych w wysokiej jakości pokrowcach do wyboru. Materac Flamenco Hilding z wkładem z 7-strefowej sprężyny kieszeniowej uzupełnionej o dwie pianki - lateksową i wysokoelastyczną. Materac Cha Cha Hilding z rdzeniem kieszeniowym i warstwami pianki Velvet Touch.
Materace piankowe
Modele piankowe to do drugi typ materacy, coraz częściej oferowany przez producentów. Zaawansowane technologie ich wytwarzania sprawiły, że nie są podatne na odkształcenia i gwarantują higienę użytkowania. Wybierając materac piankowy mamy bardzo duży wybór- wśród nich są materace o zróżnicowanej twardości. Wysoka jakość pianki zapewnia ciału bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa. Charakterystyka pracy jest tu wykładnicza i w miarę wzrostu obciążenia przyrost ugięcia jest coraz mniejszy. Dzięki takiej budowie i specyfice pracy można zachować bardzo dobre właściwości użytkowe nawet przy mniejszej grubości materaca. Materace piankowe dobrze amortyzują ruch drugiej osoby i z tego względu świetnie sprawdzają się wśród par. To doskonałe modele również dla dzieci, których układ kostny jest bardzo delikatny.
Możemy wyróżnić dwa główne typy materacy piankowych. Podział ten zastosowano ze względu na rodzaj pianki:
- materace lateksowe
- materace z pianek poliuretanowych (zwykłe, wysokoelastyczne, termoelastyczne)
Materace lateksowe to akcesoria sypialniane coraz częściej uznawane za najlepsze i najwygodniejsze wyroby na rynku. Pianka lateksowa otrzymywana jest podczas połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Materacem lateksowym przeważnie nazywa się każdy produkt, który zawiera nawet odrobinę mleczka kauczukowego. W zależności od stosunku zawartości lateksu naturalnego, syntetycznego i substancji wypełniających ceny oraz jakość materaców lateksowych są różne. Za lateks dobrej klasy uznać można mieszankę z 20% lateksem naturalnym. Ze względu na to, że lateks to tworzywo mało „oddychające”, jest on zaopatrzony w system wentylacyjnych otworków. Tańsze lateksy mają otwory nawiercane mechanicznie, droższe są wulkanizowane na zimno w formach, dzięki czemu kanaliki są mniejsze i liczniejsze. Komórki pozwalają materacowi oddychać i zapobiegają rozmnażaniu się grzybów, pleśni i bakterii. Wkładka z lateksu zapobiega rozwojowi roztoczy i osadzania się kurzu i co bardzo ważne szczególnie dla alergików- materac jest biologicznie czysty przez długie lata, gwarantując świeżość w sypialni. Pianka lateksowa charakteryzuje się elastycznością punktową i doskonale dopasowuje się do ciała, zapewniając ortopedyczne podparcie. Materace lateksowe ze względu na swoje właściwości są nazywane jednymi z najtrwalszych na świecie
Pianki poliuretanowe występują w różnych stopniach technologicznego zaawansowania. Najtańsza i najprostsza jest zwykła pianka poliuretanowa, która nie posiada dobrych właściwości ortopedycznych. Materace wykonane z tego tworzywa nie tylko źle dopasowują się do ciała, ale też szybko się deformują i mają krótką żywotność.
Wybrane piankowe i lateksowe:
Materac Fides należy do grupy materacy Premium. Gwarantuje on odpoczynek na najwyższym poziomie komfortu. Materac termoelastyczny Original Thermo Pan Materac w pokrowcu z naturalnej tkaniny; model objęty dziesięcioletnią gwarancją! Materac Select Massage Pan Materac złożony z kombinacji pianek wysokoelastycznych; dostępny w eleganckim pokrowcu Clima. Wysokiej jakości materac wykonany z trzech rodzajów pianek doskonale dopasowujących się do sylwetki. Model dostępny w antyalergicznym pokrowcu Vertical.
Materac Janpol Demeter o właściwościach rehabilitacyjnych, którego wkład stanowi lateks o 7 strefach twardości. Do wyboru wysokiej klasy pokrowiec. Model Salsa Hilding to materac zaprojektowany tak, aby maksymalnie odciążyć i odprężyć nasz układ mięśniowy, dzięki czemu w każdy poranek będziemy wstawać bardziej wypoczęci. Twardy materac Premier Biospring Materasso rehabilitacyjny z wkładem profilowanej pianki wysokoelastycznej, lateksem oraz warstwą włókna SEACELL.
Na uwagę przy wyborze materaca zasługują modele wykonane z pianki wysoko i termoelastycznej.
Pianka wysokoelastyczna - Materac wykonany z pianki wysokoelastycznej zapewnia wygodne podparcie, co sprzyja rozluźnieniu ciała. Tworzywo to jest lekkie, co pozwala materac łatwo obrócić na drugą stronę. Aktywną wentylację zapewnia struktura, w której zawiera się system otworów. Materace wykonane z tej pianki charakteryzują się dobrą żywotnością.
Pianka termoelastyczna - Zaawansowana technologicznie pianka, która zapewnia materacowi jedyny w swoim rodzaju komfort i „oddychalność”. Modele wykonane z tego materiału to unikalny rodzaj, powstały w odpowiedzi na ciągłe poszukiwania tego, co może być jeszcze wygodniejsze. Pianka termoelastyczna reaguje nie tylko na nacisk ciała, ale też na jego temperaturę i pod wpływem tych czynników idealnie dopasowuje się do kształtów ciała, dając świetne właściwości ortopedyczne. Ten typ pianki nazywany jest często pianką leniwą, lub viskoelastic.
Pozostałe materace
Podziałów na rodzaje materacy jest tak dużo, jak dużo jest szkół w tym temacie. Z tego względu do grupy pozostałych materacy zaliczymy wszelkie konstrukcje, które są dużo mniej popularne od tych opisanych wyżej. Są to materace wodne, powietrzne, ze sprężyną elektromagnetyczną, jak również sienniki, czy modele wykonane w pełni z trawy morskiej(do lat 50 XX wieku produkowano w ten sposób niektóre tapczany) lub gryczane.
Strefy twardości i moletowanie
Ciało ludzkie wywiera niejednolity nacisk na materac. Dlatego w przypadku wielu modeli materacy piankowych i sprężynowych zastosowano dwie metody, które mają zapewnić materacowi jeszcze lepsze dopasowanie i podparcie ciała- strefy twardości oraz moletowanie. Żeby ciało mogło być właściwie ułożone a kręgosłup zachował swoją anatomiczną postawę wprowadzono podział materaca na strefy o zróżnicowanej twardości, tak aby części, które potrzebują większego oparcia(tj. ramiona, biodra) znajdowały się na twardszym podłożu a te, które muszą mieć wygodnie i miękko(tj. głowa, brzuch, nogi) trafiły na podłoże bardziej elastyczne. W zależności od typu materaca stosuje się od 3 do 7 stref twardości(tyle punktów ciężkości posiada ludzkie ciało). Dla uzyskania takiego efektu w materacach piankowych stosuje się nacięcia lub nawiercenia zmniejszające twardość w danych strefach, natomiast w przypadku materacy sprężynowych stosuje się sprężyny o różnej twardości. Inną praktyką zapewniającą dobre podparcie i dopasowanie do kształtu ciała oraz poprawiającą krążenie jest moletowanie. Polega ono na nacinaniu na zewnętrznych warstwach materaca odpowiednich kształtów.